Kim jest ogrodnik?
Ogrodnik to kot zajmujący się uprawą roślin, mieszkający na wyspie okrzykniętej mianem zielarni bądź Ogrodu Zielnego. Dogląda zarówno ziół, kwiatów, jak i innych, mniej znanych zieleni, powoli poznając ich zastosowania. Posiada podstawową wiedzę medyczną, jednak jego specjalnością jest zdecydowanie botanika. Najczęściej wybierane koty pochodzą z rodu bądź są one przez niego postrzegane w sposób przychylny, lecz nie jest to zasada, taka jak np. ta występująca wśród liderów i medyków. Ma ona jedynie zapewnić bezpieczeństwo władzy i aby groźna wiedza nie dostała się w niepowołane łapy. Zwykle ogrodników nie ma więcej niż dwóch, bądź w skrajnych sytuacjach, trzech.
Przebieg treningu ucznia ogrodnika
25% - I poziom – uczeń potrafi zajmować się drobnymi skaleczeniami, np. kolcem w łapie, zadrapaniem, oparzeniem itd. Zna 30% dojrzałych form roślin leczniczych, powoli zaczyna uczyć się o wyglądzie ich nasion oraz kiełków.
50% - II poziom – uczeń potrafi leczyć biegunki, katar, wymioty, osłabienie i bezsenność, zna 50% roślin leczniczych, a także większość stadiów ich wzrostu. Powoli zaczyna zgłębiać wiedzę dotyczącą wymagań konkretnych roślin.
75% - III poziom – uczeń kończy naukę medyczną, od tej pory całkowicie skupiając się na zielarstwie. Zna 70% roślin leczniczych, a także 30% roślin o innych właściwościach (w tym trujących). Jest w stanie samodzielnie posadzić znane przez siebie rośliny, a także je wytropić. Umie odróżnić rośliny i owoce jadalne, od tych szkodliwych.
100% - IV poziom – uczeń zna 100% roślin leczniczych, powoli zgłębia także ich inne zastosowania. Pozostałe rośliny ma opanowane w około 50%, nie jest jeszcze w stanie je sadzić, jednak umie rozpoznać ja na każdym stadium rozwoju, a także powoli opanowuje umiejętność ich tropienia.
150% - V poziom – uczeń poznał już 75% innych roślin, powoli uczy się ich sadzenia, a także wymogów pod względem gleby czy nawodnienia. Jest w stanie hodować rośliny lecznicze, dokładnie zna ich potrzeby, a także potrafi zapylać. Powoli uczy się o urzyźnianiu podłoża i tworzeniu odstraszaczy na pasożyty.
200% - VI poziom – uczeń wie wszystko o roślinach. Jest w stanie nimi wabić zwierzynę, odstraszać, wie jak zająć się nimi przez zimę, a także poznał tajniki tworzenia trucizn i nawożenia. Wie nawet, które z nich żyją w symbiozie, a które powinny rosnąć od siebie z daleka. Zna większość zapylaczy i szkodników mających wpływ na uprawy. Sprawnie dostosowuje swój plan sezonowy do okresu kwitnienia i wzrostu roślin, jest specem od flory.
Spis roślin
🌿 - roślina jadalna
🌿 - roślina jadalna, pod warunkiem
🌿 - roślina trująca
Owoce
Borówka – małe, ciemnogranatowe, wręcz czarne owoce, o słodko-kwaśnym smaku. Rośnie na małych krzaczkach w lasach, wrzosowiskach i pośród torfowisk.
Borówka brusznica – małe, czerwone kuleczki, o kwaśnym, cierpkim smaku. Ich krzewinki są niewysokie, rosnące w lasach iglastych i mieszanych.
Jabłko – duże, twarde owoce, występujące przeważnie w czerwieniach i żółciach, w zależności od odmiany o mniej lub bardziej słodkim bądź cierpkim smaku. Kwitnie na biało i blado-różowo. Znaleźć je można w lasach i na obrzeżach łąk. Ich nasiona są trujące i mogą wywołać bóle brzucha i biegunki.
Poziomka – małe, czerwone owocki, wypełnione licznymi nasionkami, w smaku bardzo aromatyczne i słodkie. Rosną tuż przy ziemi, głównie w lasach.
Jeżyna – czarne, soczyste owoce, budową przypominające maliny, jednak mające cierpi smak. Rosną na ciernistych krzewach, w okolicach lasów, dlatego należy być ostrożnym podczas ich zbierania.
Malina – różowo-czerwone, zbudowane z małych kuleczek owoce, o słodko-kwaśnym smaku. Rosną na ciernistych krzewach w okolicach lasów. Należy je jeść w małych ilościach.
Gruszka – słodkie, blado-żółte owoce, rosnące na drzewach na obrzeżach łąk i lasów. Przed zjedzeniem należy usunąć ich nasiona, gdyż są one trujące i mogą wywołać problemy żołądkowe
Wiśnia – soczyste, ciemno-czerwone owoce, o intensywnie słodko-kwaśnym smaku. Rosną wysoko na drzewach, w lasach liściastych, mieszanych i czyżyninach. Przed zjedzeniem należy usunąć pestkę, gdyż zjedzenie jej grozi zatruciem pokarmowym.
Śliwka – jasne owoce, pokryte ciemno-granatową, woskową skórką, o silnie słodkim smaku. Rosną na drzewkach, często na polach i terenach piaszczystych. Kwitnie na biało, a jej kwiaty mają właściwości przeczyszczające. Przed zjedzeniem należy usunąć pestkę, gdyż zjedzenie jej grozi zatruciem pokarmowym.
Figa – nieduże owoce, posiadające ciemną skórkę oraz czerwonawy miąższ. Ich smak jest słodki i wyrazisty. Rosną na obrzeżach lasów i przy strumieniach. Są one drażniące dla organizmu kota.
Rokitnik – małe, pomarańczowo-żółte owocki, o bardzo kwaśnym smaku. Rośnie wzdłuż wybrzeży i na brzegach rzek, na krzewach o wyraźnym dymorfiźmie płciowym. Zjedzenie ich większej porcji może prowadzić do problemów żołądkowych.
Winogrona – małe, ciemne owocki, o słodkim smaku. Rosną w lasach, na pnących się pędach. Spożycie nawet małej dawki może prowadzić do wymiotów, a w najgorszym wypadku - śmierci.
Mirabelka – bardzo słodkie, pomarańczowe owoce, rosnące na drzewach w miejscach dobrze nasłonecznionych. Przed zjedzeniem należy usunąć pestkę, gdyż zjedzenie jej grozi zatruciem pokarmowym.
Czarny bez – drobne, czarne owoce o gorzko-kwaśnym smaku. Rosną na krzewach na obrzeżach lasów i pól. Kwitną na biało. Są silnie trujące i mogą wywoływać wymioty, biegunkę i zawroty głowy.
Dzika róża – zwana także "psią różą", posiada unikalne, czerwone owoce o kwaskowatym smaku, zakończone małą koronką. Ich łodygi są kolczaste, a kwiaty jasno-różowe. Rośnie na krzewach, na obrzeżach lasów, nad strumieniami i w okolicach łąk. W małych ilościach pomaga z układem moczowym, jednak przy większych dawkach może okazać się szkodliwa.
Morwa – ma białe, słodkie, delikatne owoce. Rosną na drzewach przy polach, lasach i zaroślach. Spożycie większej ilości owoców może prowadzić do problemów z układem pokarmowym.
Jarzębina – czerwone owoce, o silnie toksycznych właściwościach. Rośnie na rozłożystych drzewach, nad rzekami i w zaroślach. Zjedzenie owoców może skutkować osłabieniem, wymiotami i biegunką.
W trakcie pisania...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz