BLOGOWE WIEŚCI

BLOGOWE WIEŚCI





W Klanie Burzy

Po śmierci Różanej Przełęczy, Sójczy Szczyt wybrała się do Księżycowej Sadzawki wraz z Rumiankowym Zaćmieniem. Towarzyszyć im miała również Margaretkowy Zmierzch, która dołączyła do nich po czasie. Jakie więc było zaskoczenie, gdy ta wróciła niezwykle szybko cała zdyszana, próbując skleić jakieś sensowne zdanie. Z całości można było wywnioskować, że kotka widziała, jak Niknące Widmo zabił Sójczy Szczyt oraz Rumiankowe Zaćmienie. W obozie została przygotowana więc zasadzka na dymnego kocura, który nie spodziewał się dziur w swoim planie. Na Widmie miała zostać wykonana egzekucja, jednak kocur korzystając z sytuacji zdołał zabić stojącą nieopodal Iskrzącą Burzę, chwilę potem samemu ginąc z łap Lwiej Paszczy, Szepczącej Pustki oraz Gradowego Sztormu, z czego pierwszą z wymienionych również nieszczęśliwie dosięgły pazury Widma. Klan Burzy uszczuplił się tego dnia o szóstkę kotów.

W Klanie Klifu

Plotki w Klanie Klifu mimo upływu czasu wciąż się rozprzestrzeniają. Srokoszowa Gwiazda stracił zaufanie części swoich wojowników, którzy oskarżają go o zbrodnie przeciwko Klanowi Gwiazdy i bycie powodem rzekomego gniewu przodków. Złość i strach podsycane są przez Judaszowcowy Pocałunek, głoszącego słowo Gwiezdnych, i Czereśniową Gałązkę, która jako pierwsza uznała przywódcę za powód wszystkich spotykających Klan Klifu katastrof. Srokoszowa Gwiazda - być może ze strachu przed dojściem Judaszowca do władzy - zakazał wybierania nowych radnych, skupiając całą władzę w swoich łapach. Dodatkowo w okolicy Złotych Kłosów pojawili się budujący coś Dwunożni, którzy swoimi hałasami odstraszają zwierzynę.

W Klanie Nocy

Świat żywych w końcu opuszcza obarczony klątwą Błotnistej Plamy Czapli Taniec. Po księżycach spędzonych w agonii, której nawet najsilniejsze zioła nie były mu w stanie oszczędzić, ginie z łap własnego męża - Wodnikowego Wzgórza, który został przez niego zaatakowany podczas jednego z napadów agresji. Wojownik staje się przygnębiony, jednak nadal wypełnia swoje obowiązki jako członek Klanu Nocy, a także ojciec dla ich maleńkiego synka - Siwka. Kocurek został im podarowany przez rodzącą na granicy samotniczkę, która w zamian za udzieloną jej pomoc, oddała swego pierworodnego w łapy obcych. W opiece nad nim pomaga Mżawka, młodziutka karmicielka, która nie tak dawno wstąpiła w szeregi Klanu Nocy, wraz z dwójką potomków - Ikrą oraz Kijanką. Po tym wydarzeniu, na Srebrną Skórkę odchodzi także starsza Mrówczy Kopiec i medyczka, Strzyżykowy Promyk, której miejsce w lecznicy zajmuje Różana Woń. W międzyczasie, na prośbę Wieczornej Gwiazdy, nowej liderki Klanu Wilka, Srocza Gwiazda udziela im pomocy, wyznaczając nieduży skrawek terenu na ich nowy obóz, w którym mieszkać mogą do czasu, aż z ich lasu nie znikną kłusownicy. Wyprowadzka następuje jednak dopiero po kilku księżycach, podczas których wielu wojowników zdążyło pokręcić nosem na swoich niewdzięcznych sąsiadów.

W Klanie Wilka

Po terenach zaczynają w dużych ilościach wałęsać się ludzie, którzy wraz ze swoją sforą, coraz pewniej poruszają się po wilczackich lasach. Dochodzi do ataku psów. Ich pierwszą ofiarą padł Wroni Trans, jednak już wkrótce, do grona zgładzonych przez intruzów wojowników, dołącza także sam Błękitna Gwiazda, który został śmiertelnie postrzelony podczas patrolu, w którym towarzyszyła mu Płonąca Dusza i Gronostajowy Taniec. Po przekazaniu wieści klanowi, w obozie panuje chaos. Wojownikom nie pozostaje dużo możliwości. Zgodnie z tradycją, Wieczorna Mara przyjmuje pozycję liderki i zmienia imię na Wieczorną Gwiazdę. Podczas kolejnych prób ustalenia, jak duży problem stanowią panoszący się kłusownicy, giną jeszcze dwa koty - Koszmarny Omen i Zapomniany Pocałunek. Zapada werdykt ostateczny. Po tym, jak grupa wysłanników powróciła z Klanu Nocy, przekazując wieść, iż Srocza Gwiazda zgodziła się udzielić wilczakom pomocy, cały klan przenosi się do małego lasku niedaleko Kolorowej Łąki, który stanowić ma ich nowy obóz. Następne księżyce spędzają na przydzielonym im skrawku terenu, stale wysyłając patrole, mające sprawdzać sytuację na zajętych przez dwunożnych terenach. W międzyczasie umiera najstarsza członkini Klanu Wilka, a jednocześnie była liderka - Stokrotkowa Polana, która zgodnie ze swą prośbą odprowadzona została w okolice grobu jej córki, Szakalej Gwiazdy. W końcu, jeden z patroli wraca z radosną nowiną - wraz z nastaniem Pory Nagich Drzew, dwunożni wynieśli się, pozostawiający po sobie jedynie zniszczone, zwietrzałe obozowisko. Wieczorna Gwiazda zarządza powrót.

W Owocowym Lesie

Społeczność z bólem pożegnała Przebiśniega, który odszedł we śnie. Sytuacja nie wydawała się nadzwyczajna, dopóki rodzina zmarłego nie poszła go pochować. W trakcie kopania nagrobka zostali jednak odciągnięci hałasem z zewnątrz, a kiedy wrócili na miejsce… ciała ukochanego starszego już nie było! Po wszechobecnej panice i nieudanych poszukiwaniach kocura, Daglezjowa Igła zdecydowała się zabrać głos. Liderka ogłosiła, że wyznaczyła dwa patrole, jakie mają za zadanie odnaleźć siedlisko potwora, który dopuścił się kradzieży ciała nieboszczyka. Dowódcy patroli zostali odgórnie wyznaczeni, a reszta kotów zachęcana nagrodami do zgłoszenia się na ochotników członkostwa.
Patrole poszukiwacze cały czas trwają, a ich uczestnicy znajdują coraz to dziwniejsze ślady na swoim terenie…

W Betonowym Świecie

nastąpiła niespodziewana zmiana starego porządku. Białozór dopiął swego, porywając Jafara i tym samym doprowadzając swój plan odwetu do skutku. Wieści o uwięzionym arystokracie szybko rozeszły się po mieście i wzbudziły ogromne zainteresowanie, powodując, że każdego dnia u stóp Kołowrotu zbierają się tłumy, pragnąc zmierzyć się na arenie z miejską legendą lub odpłacić za dawno wyrządzone szkody. Białozór zdołał przekonać samego Entelodona do zawarcia z nim sojuszu, tym samym stając się jego nowym wasalem. Ci, którzy niegdyś stali na czele, teraz są ścigani – za głowy Bastet i Jago wyznaczono wysokie nagrody. Byli członkowie gangu Jafara rozpierzchli się po całym mieście, bezradni bez swojego przywódcy. Dawna potęga podzieliła się na grupy opowiadające się po różnych stronach konfliktu. Teraz nie można ufać nawet dawnym przyjaciołom.

MIOTY

Mioty



Znajdki w Klanie Nocy!
(brak wolnych miejsc!)

Miot w Owocowym Lesie!
(jedno wolne miejsce!)

Miot w Klanie Nocy!
(jedno wolne miejsce!)

Rozpoczęła się kolejna edycja Eventu NPC! Aby wziąć udział, wystarczy zgłosić się pod postem z etykietą „Event”! | Zmiana pory roku już 24 listopada, pamiętajcie, żeby wyleczyć swoje kotki!

MAŚCI - POMOC

 Cała zawartość strony należy do Warrior Cats: Nowa era. Kopiowanie jest karalne.

Wszystkie grafiki zostały wykonane przez Pręgę (dc: prega)

Jednym z najważniejszych aspektów tworzenia postaci jest zdecydowanie podjęcie decyzji o jej wyglądzie. Poniższa strona ma za zadanie pomóc oraz wyjaśnić podstawowe tajniki maści oraz genetyki obowiązującej na blogu!

 KLIKNIJ MNIE, ABY PRZEJŚĆ DO STRONY Z CECHAMI SPECJALNYMI I MUTACJAMI!!!

Podział maści ze względu na rzadkość:

★ultra rzadkie - do zdobycia tylko przez eventy
★bardzo rzadkie - potrzebne 4 zgody członków administracji
★średnio rzadkie - potrzebne 3 zgody członków administracji
★rzadkie - potrzebne 2 zgody członków administracji
★średnio pospolite - nie potrzeba zgody
★pospolite - nie potrzeba zgody
★bardzo pospolite - nie potrzeba zgody

Ilość zgód dotyczy postaci, które nie dołączają do bloga poprzez miot, w którym dane umaszczenie występuje


MAŚCI JEDNOLITE

Maści jednolite (solid) cechuje jednobarwne futro, na którym nie występują żadne znaczenia.

Maści podstawowe

CZARNA 
- Kolor skóry: czarny
CZEKOLADOWA 
- Kolor skóry: czekoladowy

CYNAMONOWA 
- Kolor skóry: cynamonowy
BIAŁA 
- Działa na zasadzie zasłonięcia innego umaszczenia. Sierść kota może być biała, jednak "pod spodem" będzie miał zapisane geny zwykłej maści, dlatego przy tworzeniu postaci zapisujemy to przykładowo w ten sposób: biała (czarna pręgowana tygrysio)
- Aby urodziło się białe kocię, przynajmniej jedno z rodziców musi być tej maści
- Kolor skóry: różowy
- Przy kombinacji białej maści razem z niebieskimi oczami, zwiększa się ryzyko na problemy ze słuchem u kota

Maści rozjaśnione

NIEBIESKA 
- Rozjaśniona maść czarna
- Kolor skóry: szary, ciemnoszary, grafitowy
LILIOWA 
- Rozjaśniona maść czekoladowa
- Kolor skóry: liliowy, różowy, ciemnoliliowy
PŁOWA 
- Rozjaśniona maść cynamonowa
- Kolor skóry: brązowo-różowy

PRĘGOWANIA

Futro kota pokrywają znaczenia, zwane pręgowaniami.


PRĘGOWANIE TYGRYSIE (makrelowe) 
- Od czubka głowy do końcówki ogona biegnie linia, od której odchodzą symetryczne, pionowe pręgi
- Na czole posiada charakterystyczny znaczek układający się w literę "M"
PRĘGOWANIE CĘTKOWANE 
- Posiada cętki, które im bliżej pyska, łap i ogona bardziej przypominają pręgi tygrysie
PRĘGOWANIE KLASYCZNE 
- Kota pokrywają symetryczne wzory układające się w zawijasy. Pręgi są szerokie i nie układają się pionowo
PRĘGOWANIE DZIKIE (zajęcze) 
- Kot nie posiada wyraźnie zarysowanych pręg, nasada włosa jest jasna, ciemniejąca na końcówce, przez co ubarwieniem przypomina aguti (od którego pochodzi jego ang. nazwa - Agouti) lub zająca
- Charakterystycznym dla tego umaszczenia jest symbol litery "M" na czole oraz obowiązkowe ciemne zakończenie ogona
PRĘGOWANIE DZIKIE Z AKCENTAMI 
- Oryginalna wersja pręgowania dzikiego, z widocznymi pręgami na łapach, głowie i ogonie

Pręgowania bengalskie
PRĘGOWANIE WARKOCZYKOWE 
- Powstaje na skutek połączenia się genów na pręgowanie tygrysie oraz na pręgowanie bengalskie
- Wzór biegnący pionowymi pręgami w dół często się przeplata, przypominając przez to warkocze (ang. nazwa - Braided)
PRĘGOWANIE ROZETKOWE 
- Powstaje na skutek połączenia się genów na pręgowanie cętkowane oraz na pręgowanie bengalskie.
- Wzory na ciele kota układają się w rozetki, z ciemniejszymi kolorem wewnątrz nich (ang. nazwa - Rosetted)
PRĘGOWANIE MARMURKOWE 
- Powstaje na skutek połączenia się genów na pręgowanie klasyczne oraz na pręgowanie benglaskie
- Wzory na ciele kota układają się w znaczenia przypominające te na skale marmurowej (ang. nazwa - Marbled)

MAŚCI PRĘGOWANE

RUDA 
- Występuje tylko z pręgowaniem
- Ruda kotka może mieć tylko rude lub szylkretowe potomstwo
- Rudy kocur może mieć córki tylko o szylkretowym lub rudym umaszczeniu
- Aby urodziła się ruda kotka, musi mieć rudą/szylkretową matkę oraz rudego ojca
- Kolor skóry: koralowy, różowy
KREMOWA 
- Rozjaśniona maść ruda
- Inaczej zwana umaszczeniem piaskowym
- Występuje tylko z pręgowaniem
- Kremowa kotka może mieć tylko kremowe/rude lub szylkretowe potomstwo
- Kremowy kocur może mieć córki tylko o szylkretowym lub kremowym umaszczeniu
- Aby urodziła się kremowa kotka, musi mieć kremową/rudą/szylkretową matkę oraz kremowego/rudego ojca. Dodatkowo oboje rodziców musi przenosić gen rozjaśniający
- Kolor skóry: różowy
BURA 
- Maść czarna pręgowana
- Może występować z zardzewieniem, gdzie od spodu kota będzie wychodził słaby i subtelny, rudawy kolor, mogący się również znaleźć w okolicach nosa
- Kolor skóry: czarny, czerwony, ceglasty

Przykłady maści pręgowanych:
(zaprezentowane na pręgowaniu klasycznym)
NIEBIESKA PRĘGOWANA
- Kolor skóry: szary, grafitowy, różowy
CZEKOLADOWA PRĘGOWANA
- Kolor skóry: czekoladowy, różowo-brązowy
CYNAMONOWA PRĘGOWANA
- Kolor skóry: różowo-brązowy, różowy
LILIOWA PRĘGOWANA
- Kolor skóry: liliowy, różowy
PŁOWA PRĘGOWANA
- Kolor skóry: różowy

MAŚCI SREBRNE

 Do maści srebrnych zaliczamy zarówno maści dymne, srebrne i szynszylowe. Za każdą z nich odpowiada ten sam gen srebrności, który sprawia, że nasada włosa staje się jaśniejsza.


SREBRNA 
- Występuje tylko z pręgowaniem
- Na grafice pokazana jest maść czarna srebrna
- Pręgi zostają w oryginalnym kolorze, a kolor bazowy staje się dużo jaśniejszy od maści nieposiadających srebrności
- Może występować z zardzewieniem, gdzie od spodu kota będzie wychodził słaby i subtelny, rudawy kolor, mogący się również znaleźć w okolicach nosa
DYMNA 
- Występuje tylko z maścią jednolitą
- Na grafice pokazana jest maść czarna dymna
- Sprawia, że na futrze kota występują przejaśnienia, najmocniej widoczne w okolicach klatki piersiowej, brzucha i oczu
- U niektórych kotów dymnych (głównie krótkowłosych!!!) może wystąpić delikatny zarys pręg na ogonie, łapach i pysku (zwany także "ghostmarkings")
- U długowłosych często pojawia się jasna kryza wokół szyi kota
SZYNSZYLOWA 
- Aby powstała maść szynszylowa, oboje rodziców musi posiadać gen srebrności
- Cechuje ją "opruszenie" bazowym kolorem, podczas gdy reszta ciała pozostaje biała
- Kolor skóry: ceglasty z ciemną obwódką

Przykłady maści srebrnych:
(zaprezentowane na pręgowaniu cętkowanym)
NIEBIESKA SREBRNA
CZEKOLADOWA SREBRNA
LILIOWA SREBRNA
CYNAMONOWA SREBRNA
PŁOWA SREBRNA
RUDA SREBRNA
KREMOWA SREBRNA

★MAŚCI ZŁOTE★

Działają na podobnej zasadzie, co maści srebrne – pozostawiają ciemne pręgi (z możliwymi przejaśnieniami, głównie na tułowiu, piersi i łapach) w ich oryginalnym kolorze, rozjaśniają natomiast ich "tło". Różnica polega na tym, że przy maściach złotych rozjaśnienie to ma nie srebrzysty, a złoty odcień. Dodatkowo w tej grupie nie występuje odpowiednik maści dymnej – niepręgowane złote koty nie istnieją.

BURA ZŁOTA (pręgowana tygrysio) 
NIEBIESKA ZŁOTA (pręgowana dziko z akcentami

★MAŚCI BURSZTYNOWE★ 
Są to jedne z najrzadszych maści, dostępne jedynie dla kotów rasy Norweski Leśny. Oznacza to, że nie występują dziko w naturze i jedyne dołączenie takim kotem jest możliwe jako pieszczoch! Maść bursztynowa jest przekazywana kociętom tylko i wyłącznie, gdy oboje rodziców jest tego umaszczenia.
Praktycznie wszystkie koty bursztynowe posiadają ciemną pręgę biegnącą aż do końcówki ogona.

JEDNOLITA BURSZTYNOWA 
- Kocięta rodzą się czarne
- W trakcie rozwoju futro zaczyna jaśnieć, by w wieku dorosłym przyjąć maść bursztynową
- Kolor skóry: czarny, ciemno brązowy
PRĘGOWANA BURSZTYNOWA 
- Kocięta rodzą się bursztynowe, jednak ich pręgi są jednolicie czarne. Z wiekiem jaśnieją, przybierając ostateczną barwę.
- Kolor skóry kociąt: różowy
- Kolor skóry dorosłego kota: ciemno różowy, ceglasty
JEDNOLITA JASNOBURSZTYNOWA 
- Kocięta rodzą się niebieskie
- W trakcie rozwoju futro zaczyna jaśnieć, by w wieku dorosłym przyjąć maść bursztynową
- Kolor skóry: szaro-niebieska, szara, grafitowa
PRĘGOWANA JASNOBURSZTYNOWA 
- Kocięta rodzą się jasnobursztynowe, jednak ich pręgi są jednolicie niebieskie. Z wiekiem jaśnieją, przybierając ostateczną barwę.
- Kolor skóry: grafitowy, ciemno szary, łupkowaty

MAŚCI POINT

Koty te cechuje występowanie dwóch kolorów na ciele - ciemniejszego, który obejmuje pysk, łapy, uszy i ogon, a także jaśniejszego, znajdującego się na korpusie kota. Znaczenia te mogą wchodzić w kombinacje ze wszystkimi pozostałymi umaszczeniami i odmianami (pręgowania, szylkrety, biel). Gen ten wpływa także na kolor oczu kota!

Młody point ▶◀ Stary point
Wraz z wiekiem maści point zmieniają swój kolor. Kociaki rodzą się bardzo jasne, prawie białe, a na ich ciele widać jedynie bardzo słabe zalążki znaczeń, które w przyszłości ma przyjąć. Proces ciemnienia trwa przez całe życie kota, przez co znaczenia na starych kotach są o wiele obszerniejsze.
Proces ten dotyczy wszystkich odmian maści point!

POINT SYJAMSKI
- Występują u nich tylko niebieskie oczy
- Znany także pod nazwą "Point"

POINT TONKIJSKI 
- Występują u nich tylko niebieskie, zielone lub morskie oczy
- Znany także pod nazwą "Mink"
POINT BURMSKI 
- Najczęściej występują z żółtymi oczami, jednak mogą mieć każdy kolor
- Znany także pod nazwą "Sepia"
LYNX POINT
- Point pręgowany
- Ta odmiana może występować w kombinacji z każdym powyższym pointem, jak i dowolnym pręgowaniem
- Pręgi są widoczne najwyraźniej, poza obszarem znaczeń, na umaszczeniu tonkijskim i burmskim

BIEL

Przy wystąpieniu odpowiedniego genu, na ciele kota mogą pojawić się białe łaty, czyli po prostu brak pigmentu na danym obszarze ciała. Nie występują wtedy na nim żadne inne znaczenia (np. pręgowanie, point).

- Białe łaty nie są związane całkowicie z białą maścią 
- Maść, na której występuje biel, nie powoduje głuchoty (w przeciwieństwie do maści białej)
- Łaty wędrują "od dołu" kota
- Z bielą jest także związany kolor oczu. Aby kot mógł posiadać niebieskie tęczówki, musi być posiadaczem bieli. Ta sama zasada dotyczy heterochromii (dwubarwnych oczu)
- Biel wpływa także na kolor skóry kota. Obszary, które zajmuje biel będą mieć najczęściej różową skórę. Może się też zdarzyć, że różowa skóra będzie mieszać się z kolorem skóry bazowej maści, tworząc tym samym łaciate poduszeczki łap lub nos.

Z BIELĄ
- Biel zajmuje do 25% ciała kota
- Wliczają się w nią między innymi koty tzw. "tuxedo" i "mitted"
- Obszary najczęściej objęte bielą: klatka piersiowa, podbrzusze, brzuch, pysk, nos, końcówka i spód ogona, łapy (tworzą się na nich tzw. "skarpetki")
BICOLOR
- Biel zajmuje od 25% do 50% ciała kota
- Obszary najczęściej objęte bielą: pysk, klatka piersiowa, ogon, brzuch, podbrzusze, łapy
ARLEKIN
- Biel zajmuje od 50% do 75% ciała kota
- Znany pod angielską nazwą "harlequin"
- Obszary najczęściej objęte bielą: brzuch, podbrzusze, spód ogona, część pyska, boki
VAN
- Biel zajmuje ponad 75% ciała kota
- Obszary najczęściej objęte bielą: całe łapy, korpus, w kolorze zwykle pozostają tylko uszy, ogon i plamy na pysku

SZYLKRET 
Szylkretowe umaszczenie jest genetycznie zarezerwowane dla kotek, a u kocurów jest ono niemal niemożliwe (więcej o tym zjawisku w sekcji maści specjalnych). U każdego kota ułożenie plam jest unikalne i niepowtarzalne.

Maść szylkretowa to połączenie:
- maści podstawowych (czarnej, czekoladowej lub cynamonowej) z rudym
- maści rozjaśnionych (niebieskiej, liliowej lub płowej) z kremowym

Włosy rude i kremowe szylkretek są zawsze pręgowane
Aby urodziła się szylkretowa kotka przynajmniej jedno z rodziców musi być rude/kremowe bądź szylkretowe
Jeśli maść kota jest sama w sobie pręgowana (np. czarna pręgowana klasycznie tortie) wtedy pręgi zarówno na rudym/kremowym, a także drugim kolorze (nigdy na białym!!), będą takie same.
Przez połączenie dwóch maści, skóra kota szylkretowego może być łaciata.

Ze względu na obecność bieli, szylkret można podzielić na dwa rodzaje:
- tortie, czyli szylkret dwukolorowy, bez białego
- calico (inaczej tri-color), czyli dwa kolory z bielą


PRZYKŁADY MAŚCI SZYLKRETOWYCH:

TORTIE
- Znana także pod angielską nazwą "Tortoiseshell". Nazwa ta odnosi się do plam pokrywających kota, które mogą przypominać wzory znajdujące się także na skorupie żółwia szylkretowego.
- Kot nie posiada wyraźnych łat, ponieważ kolory mieszają się ze sobą
- Pręgi na rudym/kremowym są zwykle słabo widoczne

Przykłady maści tortie:
CZARNA TORTIE
NIEBIESKA TORTIE
CZARNA DYMNA TORTIE
- U wszystkich maści dymnych, także nierozjaśnionych/podstawowych, drugim kolorem będzie dymny rudy, często przypominający barwą maść kremową.

CALICO
- Znany także jako maść perkalowa lub tri-color (trzy kolorowa)
Rozproszenie łat na szylkretce calico zależy od ilości bieli, jaką posiada. Im więcej bieli będzie znajdować się na kocie, tym kolory będą bardziej oddzielone, a granice między nimi wyraźnie zaznaczone.

Przykłady maści calico:
CZARNA CALICO

CZARNA PRĘGOWANA (tygrysio) CALICO

NIEBIESKA CALICO

MAŚCI PRZYKŁADOWE

W tej części zakładki znajdują się przykłady tego, jak wyglądać może dana maść. Wszystkie designy do niej należące były inspirowane rzeczywistymi kotkami członków bloga WC:NE!
CZARNA Z BIELĄ
CZARNA PRĘGOWANA TYGRYSIO (BURA)
CZARNA PRĘGOWANA (cętkowanie) CALICO
CZARNA CALICO
RUDA Z BIELĄ (pręgowana cętkowanie)

CZARNY POINT SYJAMSKI
- Na grafice jest przedstawiony starszy kot, w wieku około 6 lat (72 księżcyów)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz